Bratislava 20. decembra (TASR) – Členské krajiny Európskej únie (EÚ) budú postupovať v boji proti podvodom v oblasti dane z pridanej hodnoty (DPH) spoločne. V Bruseli o tom rokovali zástupcovia ministerstiev financií a finančných správ členských štátov Únie. Slovenskú finančnú správu zastupoval prezident finančnej správy a prezident Európskej organizácie daňových správ (IOTA) František Imrecze.
Cieľom spoločného postupu jednotlivých členských krajín je posilniť boj proti podvodom v oblasti DPH. Definitívny režim, ktorý chce dosiahnuť EÚ, spočíva v tom, že DPH by sa odvádzala v krajine dodania tovaru.
"Podľa tohto pravidla by napríklad slovenská firma, ktorá dodáva tovar nemeckej spoločnosti, vystavila faktúru s nemeckou DPH. Daň z pridanej hodnoty by však vybrala slovenská finančná správa a následne ju poslala nemeckému finančnému úradu. Pre CTP (Certified Taxable Person), čiže spoľahlivé daňové subjekty, by mali byť zachované súčasné pravidlá oslobodenia od dane pri intrakomunitárnom dodaní," objasnila hovorkyňa finančnej správy Ivana Skokanová.
Medzinárodná spolupráca je v boji proti daňovým únikom podľa prezidenta finančnej správy dôležitá, a preto Slovensko podporuje zavádzanie a rozširovanie analytických nástrojov v rámci vnútorného trhu EÚ. Jedným z nich má byť aj TNA (Transaction Network Analysis), teda medzinárodný kontrolný výkaz na úrovni EÚ. "Finančná správa na Slovensku urobila takýto krok už v roku 2014, keď zaviedla kontrolný výkaz DPH," priblížil Imrecze.
Finančná správa zavádza aj ďalšie nástroje na boj proti daňovým podvodom. "Pribudne zamedzenie účelového zlučovania firiem, zrýchlenie výmeny informácií medzi finančnou správou, políciou a generálnou prokuratúrou, ale aj segmentácia subjektov v indexe daňovej spoľahlivosti či už rozbehnutý projekt informatívnych upozornení pre daňovníkov, tzv. softwarning," dodal Imrecze.
Na európskej úrovni by mohlo boju proti podvodom pomôcť zavedenie online systému pre zdieľanie informácií prostredníctvom už funkčnej platformy "Eurofisc". Tým by sa posilnil dohľad nad obchodovaním s automobilmi. Fungovalo by to tak, že pracovníci siete Eurofisc by dostali od členských krajín prístup k údajom o registrácii áut, čím by sa predchádzalo znižovaniu platby DPH vydávaním nového auta za ojazdené.
0